GreenLine 76150Art.nr: 3056115

Regntunna
med fot, 100 l, grå
Prisjakt
PriceRunner
833 kr
Inkl. moms
8 st i lager
Skickas inom 24 timmar!

GreenLine 76150Art.nr: 3056115

Regntunna

med fot, 100 l, grå

Behållare som effektivt tar tillvara regnvattnet från taket för vattning av plantor. Lämplig till växthus och andra tillbyggnader.

GreenLine
Beskrivning
Behållare som effektivt tar tillvara regnvattnet från taket för vattning av plantor. Lämplig till växthus och andra tillbyggnader.
GreenLine

product-page:product-information-title

Behållare som effektivt tar tillvara regnvattnet från taket för vattning av plantor. Lämplig till växthus och andra tillbyggnader. Alla plantor, särskilt lökväxter, föredrar regnvatten framför klorerat vatten. Ett 100 m² stort tak ger 500 liter vatten när det regnar 5 mm. Behållaren är tillverkad i väderresistent och återvinningsbar PEHD-plast för lång hållbarhet. Har ett inbyggt överfyllnadsskydd, vilket innebär att vattnet flödar ner via stupröret när regntunnan är full.

Levereras med lock, anslutning till stuprör, fot och kran för avtappning. Monteras enkelt ihop.

Medföljande tillbehör

  • Lock
  • Anslutning för stuprör
  • Fot
  • Kran, för avtappning
Tekniska data 
Material Plast PEHD
Volym 100 l
Diameter 380 mm
Höjd 1230 mm
Färg Grå

EAN 7350007335784

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

Rekommenderat